නිවාස සහ මහල් නිවාසවල මිල ගණන් සර්වකාලීනව ඉහළමට්ටමටකට

February 17, 2022 at 4:14 PM

LankaPropertyWeb හි නිවාස මිල දර්ශකයේ (HPI) නවතම නිකුතුවේ2021 4 වන කාර්තුව(Q4) දත්ත වලට අනුව, 2020 Q4 හා සසඳන විට2021 Q4 හි නිවාසවල සමස්ත විකුණුම් මිල 22.53% කින් සහ මහල්නිවාස 17.68% කින් ඉහළ ගොස් ඇත.  LankaPropertyWeb හිලැයිස්තුගත කිරීම් සඳහා ඉල්ලුම් කරන මිල ගණන් මේ  මත පදනම්  වේ. කෙසේ වෙතත්, බස්නාහිර පළාතේ (කොළඹ හැර) නේවාසික ඉඩම් මිල2020 Q4 සිට 14.76% කින් අඩු වී ඇත. මධ්යම පළාතේ සහ දකුණුපළාතේ ඉඩම් පිළිවෙලින් 22.6% සහ 19.4% කින් ධනාත්මක වර්ධනයක්දක්නට ලැබුණි. කොළඹනුවර අධිවේගී මාර්ගයේ කොටසක්නොවැම්බර් මාසයේදී ජනතා අයිතියට පත් කිරීමත් සමඟ මෙමප්රදේශයේ නේවාසික ඉඩම් සඳහා ඇති ඉල්ලුම තවදුරටත් වර්ධනය වනුඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ.

කොළඹ නගරයේ විකිණීමට ඇති ඉඩම්  2021 Q4 සිට 2020 Q4 දක්වා

වටිනකම්හි  3.5%  සුළු වැඩිවීමක් දක්නට ලැබුණි. උතුරු පළාතේඉඩම්වල විකුණුම් මිල 2020 Q4 හා සසඳන විට 45.1% සැලකිය යුතුවර්ධනයක් වාර්තා කර ඇත.

 

2012 වසරේ House Price Index දර්ශකය හඳුන්වාදීමෙන් පසු  2021සහ 2020 Q4  හි

නිවාස හා මහල් නිවාසවල මිල ඉහළම අගයක් ගන්නා බව නිවාස මිලදර්ශකය වැඩිදුරටත් අනාවරණය කළේය. කොළඹ නිදන කාමර 3 ක්සහිත නිවසක විකුණුම් මිල ඉහළ යාමත් සමඟ මහල් නිවාසවලවටිනාකම  24.11% කින් ඉහළ ගියේය. නාගරික ප්රදේශවල මහල්නිවාස වල  ජීවත්වීමේ ප්රවණතාවය වර්ධනය වන බව මෙයින් පෙන්නුම්කෙරේ. මීට අමතරව, වැඩිවන ඉදිකිරීම් පිරිවැයත් සමඟ, නව නිවසක්ගොඩ නැගීමට  පසුබට වන අතර මහල් නිවාස මිලදී ගැනීමට වැඩිරුචියක් දැක්විය හැක.

 

2021 ආරම්භයේ සිට, electric cables, PVC පයිප්ප සහ වානේ වැනිඉදිකිරීම් ද්රව්යවල මිල අඛණ්ඩව ඉහළ ගිය අතර සිමෙන්ති හිඟයක්සහ ඒවායේ මිල ඉහළ යාමක් විශේෂයෙන් 2021 අවසානය දක්වාදක්නට ලැබුණි. තමන්ගේම නිවසක් තැනීමට සිතූ අතර අනෙක් අතටපසුගිය මාස කිහිපය තුළ ස්ථාවර වර්ධනයක් දක්නට ලැබෙන දැනටපවතින මහල් නිවාස සඳහා ඇති ඉල්ලුම කෙරෙහි ධනාත්මක බලපෑමක්ඇති කළේය.

 

මේ වන විට මහල් නිවාසවල මිල රුපියල් මිලියන 3 – 5 අතරසාමාන්යයක් හෝ17.68% කින් ඉහළ ගොස් ඇති අතර අමුද්රව් මිලහා ශ්රමය ඉහළ යාමත් සමඟ නිවසක් ඉදිකිරීමේ පිරිවැය 20% – 30% කින් ඉහළ ගොස් ඇත. එබැවින්, අනාගතයේ දී මිල අඩු කිරීමට ඇතිහැකියාව අඩු බැවින් සහ දිගටම වැඩි වනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරනබැවින්, පසුව නොව දැන් දේපල මිලදී ගැනීමෙන් ආයෝජකයින්ට ඉහළප්රතිලාභ ලබා ගත හැකිය.

 

ඉහළ යන උද්ධමනය සහ රුපියල අවප්රමාණය වීම වැනි ආර්ථිකවෙනස්කම් සැලකිල්ලට ගෙන ආයෝජනය කිරීමට හෝ ඉවත දැමිය හැකිඉපැයීම් ආරක්ෂා කර ගැනීමට ආයෝජන මූලාශ් සොයන පුද්ගලයන්මෙම කාලය තුළ සම්පත්දායක වත්කම් ලෙස ඔප්පු වී ඇති සුඛෝපභෝගීසිට මධ්යම පරාසයේ මහල් නිවාසවල ආයෝජනය කිරීමට සලකාබලයි.

 

lankapropertyweb.com හි ලැයිස්තුගත කර ඇති දේපළවෙළඳාම්කරුවන් සමඟ සමීක්ෂණයක් පැවැත්වීමෙන්  මෙම කාලය තුළඑවැනි ආයෝජනවල අවශ්යතාවය විශේෂයෙන් ශක්තිමත් වී ඇති බවතහවරු වනුයේ  මහල් නිවාස හෝ ඉඩම් සඳහා ඇති ඉල්ලුම වැඩි වීමහේතුවෙනි.